پیام مدیرکل نهضت سوادآموزی استان بمناسبت ایام شعبانیه
ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/٤/٢۳   کلمات کلیدی:

این روزها نسیم خوش ماه مبارک شعبان وزیدن گرفته و ماه پربرکتی است که سرشار از زیبایی ها و لطافت هاست ، شعبان آخرین گام قبل از میهمانی بزرگ ماه رمضان است .حجت الاسلام و السلمین نبئی در قسمتی از این پیام فرمودند  : در ماه شعبان مردی می آید که دستانش بوی کرامت پیشانی اش بوی بندگی و گامهایش ندای ایستادگی سر می دهد ، بهار به حیرت می ایستد ، باد سجده می کند و خورشید شکرانه می دهد .

ولادت با سعادت سید الساجدین حضرت زین العابدین و میلاد با سعادت سپه سالار کربلا ، ماه بنی هاشم حضرت ابوالفضل اسوه وفا و جوانمردی و روز جانباز را گرامی می داریم .

در ادامه پیام آمده است : در نیمه شعبان نیز قائم آل محمد سوار بر مرکب رسالت و عدالت می آید تا جهان را به گلستان فضایل بدل سازد .

او می آید تا عدالت و محبت را تقسیم کند و عشق را معنی بخشد .

ایام شعبانیه را خدمت همه همکاران تبریک و تهنیت عرض نموده و خالصانه ترین شاد باش ها را تقدیم دوستداران خاندان عصمت و طهارت (ع) می نمایم .

مشاور استاندار و رئیس ستاد اقامه نماز استان ؛ در ادامه فضایل و مستحبّات این ماه را به شرح ذیل بیان داشتند :

شعبان، ماه شریف و بافضیلتی است. پیامبراکرم(ص) و امامان معصوم(علیهم السلام) و بزرگان و پیشوایان مذهبی برای این ماه عزیز، احترام و اعتبار ویژه ای قائل بودند و آن را ماه ممتاز در عبادت می دانستند و روح و روان خویش را در این ماه، سرمست از قرب الهی و نشئه توحیدی می نمودند.

پیامبراکرم(ص) می فرمود: شعبان شهری، رحم الله من أعاننی علی شهری؛ شعبان، ماه من است و خدا رحمت کند کسی را که در این ماه مرا یاری و همراهی کند.

برای این ماه، فضیلت بسیار و أعمال و عبادات فراوانی وارد شده است و چون بیان همه آن ها، از حوصله این مقاله خارج است، تنها به برخی از آنها اشاره  می کنم:

۱- دعا در هنگام رؤیت هلال.

کسی که در واپسین ساعات روز آخر ماه رجب، هلال ماه شعبان را رؤیت کند، این دعا را بخواند: اللهم ان هذا هلال شعبان و قد ورد و انت اعلم بما فیه من الاحسان ...

۲- استغفار.

هر روز از ماه شعبان، هفتاد بار بگوید: أستغفرالله و اسئله التوبه، هم چنین هفتاد بار بگوید: استغفرالله الذی لا اله الا هو الرحمن الرحیم الحی القیوم و اتوب الیه.

امام رضا(ع) فرمود: من استغفرالله تبارک و تعالی فی شعبان سبعین مره، غفرالله له ذنوبه، و لو کانت مثل عدد النجوم، هر کسی در ماه شعبان هفتاد بار استغفار نماید، خداوند سبحان گناهانش را می آمرزد، اگرچه به تعداد ستارگان باشد.

۳- نماز.

برای هر شب از ماه شعبان نماز ویژه ای است و خواندن نماز در این ماه، جایگاه خاصی در میان عبادات دارد. از جمله این که در هر شب پنج شنبه در این ماه شریف، دو رکعت نماز خوانده شود، که در هر رکعت پس از حمد، یکصد بار سوره توحید (قل هو الله احد) قرائت شود و پس از سلام نماز، یکصد بار صلوات فرستاده شود، تا خداوند متعال، هر حاجتی که این نمازگزار دارد، برایش برآورده کند.

۴- ذکر صلوات بر محمد و آل محمد(ص).

در هر روز به هنگام زوال و در هر نیمه شب ماه شعبان، این صلوات که از امام زین العابدین(ع) روایت شده است، خواند شود: اللهم صل علی محمد و آل محمد، شجره النبوه و موضع الرساله ...

۵- خواندن دعا و مناجات.

دعاها و مناجات فراوانی در این ماه وارد شده است. از جمله مناجاتی که امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع) و امامان معصوم(ع)، در هر ماه شعبان می خواندند، عبارت است از: اللهم صل علی محمد و آل محمد، و اسمع دعائی اذا دعوتک، و اسمع ندائی اذا نادیتک ...

۶- صدقه دادن.

صدقه داده شود در این ماه، اگرچه به نیمه دانه خرما باشد تا حق تعالی، بدن صدقه دهنده را از آتش جهنم حرام گرداند و روایت شده است که بهترین اعمال در این ماه، تصدق کردن و طلب آمرزش نمودن است.

۷ـ روزه گرفتن.

از ام المؤمنین، ام سلمه(رض) روایت شد: پیامبراکرم(ص) در طول سال، هیچ ماهی را به طور کامل روزه نمی گرفت، مگر ماه شعبان را. آن حضرت روزه ماه شعبان را به ماه رمضان وصل می کرد ]و این دو ماه را پشت سر هم روزه می گرفت[.