برگزاری شورای پشتیبانی بخش مرکزی ؛ شهرستان درمیان- علیرضا عشقی
ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/٢/٢٩   کلمات کلیدی:

زمان :

چهارشنبه 89/2/22 ، ساعت 9 صبح

 

مکان :

بخشداری مرکزی

 

حاضرین :

آقایان ؛ حسینی (بخشدار مرکزی) ، خسروی (رئیس نهضت سوادآموزی) ، عباسی (کمیته امداد) ، حسینی نسب (جهادکشاورزی) ، فرازی (بهزیستی) ، مظهری(شبکه بهداشت) و عشقی ، مسئول آموزش نهضت سوادآموزی

 

 

مصوّبات جلسه :


 1. الزام اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها به همکاری و تعامل با آموزشیاران نهضت سوادآموزی (هماهنگ کننده : بخشداری )

 2. بازدید اعضای شورای پشتیبانی نهضت بخش از کلاس های سوادآموزی با هماهنگی اداره نهضت سوادآموزی و تامین وسیله نقلیه توسط بخشداری

 3. همکاری مسئولین آموزش و پرورش و مدیران مدارس در زمینه در اختیار گذاشتن واحدهای آموزشی به کلاس های سوادآموزی

 4. معرفی روستاهایی که کلاس سوادآموزی در آن تشکیل شده به اعضای شورای پشتیبانی جهت همکاری همه جانبه با آموزشیاران

 5. استفاده از مهارت های آموزشیاران در اجرای طرح ها و برنامه های سایر ادارات

 6. استفاده از ابزار تشویقی جهت ایجاد انگیزه در سوادآموزان و جذب بیشتر آنها به کلاس های سوادآموزی ( هماهنگ کننده : کلیه اعضاء شورای پشتیبانی )

 


 
برگزاری سلسه مباحث مهدویت - از دیدگاه حجت الاسلام و المسلمین نبئی
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/٢/٢٩   کلمات کلیدی:

برگزاری سلسله مباحث مهدویّت


همزمان با ایّام فاطمیه ، اداره کل نهضت سوادآموزی با همکاری ستاد اقامه نماز استان ؛ دوره آموزشی سلسله مباحث مهدویت را به مدّت ۵شب از روز شنبه ٨٩/٢/٢۵در محلّ { بیت الاحزان } ، واقع در ساختمان نهضت سوادآموزی استان ، برگزار کرد .

در این سلسله مباحث که با استقبال گرم اقشار مختلف مردم ولایتمدار بیرجند و  بویژه جوانان روبرو شد ، مدیرکل نهضت سوادآموزی و دبیر ستاد اقامه نماز استان حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای نبئی ؛ با اشاره به اهمیت مباحث مهدویت بخصوص در سطح اقشار جوان جامعه ، خاطر نشان کرد : شناخت امام زمان(عج)یکی از اولویت های اعتقادی شیعه است .

حجت الاسلام نبئی با بیان ویژگی های عصر غیبت حضرت حجّت(عج) به وظایف مؤمنان در این عصر اشاره کرد و افزود : مؤمنین باید در این عصر با درک صحیح از انقلاب حضرت و اینکه وجود ایشان ، عدل و قسط را به ارمغان می آورد ؛ بر اهمیت شناخت آن حضرت تاکید کرد .

خلاصه ای از موضوعات این سلسله مباحث در ۵ شب به شرح ذیل می باشد

ابتدا در مورد غربت و یاری امام و با اشاره به حدیث "هل من ناصر ینصرنی" مسئله یاری امام در عصر حاضر مطالبی گفته شد.

حجت الاسلام نبئی ضمن اشاره به حدیثی از حضرت مهدی(عج) که به شیخ مفید فرمودند: ( به شیعیان ما بگو یاد شما از یادمان نمی رود و به فکر شما هستیم.اگر ما به یاد شما نبودیم و کمکتان نمی کردیم الان کفار شما را از هم دریده بودند)

حجت الاسلام نبئی منظور امام را چنین بیان کردند که اگر ما نبودیم کفار دین شما را گرفته بودند. دین را خدا به وسیله اسبابش حفظ کرده و در این عصر حضرت مهدی(عج) حافظ اسلام بوده است.

سپس حجت الاسلام نبئی فلسفه انتخاب موضوع مهدویت را به شرح ذیل بیان نمود :

 • حضور مخاطبین جوان و ضرورت تبیین مباحث مربوط به مهدویت
 • رابطه مستقیم بین ایام شهادت حضرت زهرا (س) و موضوع مهدویت
 • ضرورت ایجاد امیدو نوید در جامعه اسلامی بمنظور پویائی و نشاط و هدفدارکردن زندگی
 • ایجاد شبهات در بین جامعه بویژه جوانان ، و ظهور مدّعیان دروغین مهدویت

**********************

معرفى حضرت مهدى (عج) از زبان مبارک خود آن حضرت


قالَ الْمَهْدی علیه السلام أَنَا الْمَهْدی ، أَنَا قائِمُ الزَّمانِ، أَنَا الَّذی أَمْلَأها عَدْلاً کَمَا مُلِئَتْ جُوْراً أَنَا بَقِیَّةُ الِله فی أَرْضِهِ وَ الْمُنْتَقِمُ عَنْ أَعْدائِهِ

منم مهدى ، من هستم قیام کننده ، منم آن که زمین را پر از عدل و داد مى نماید پس از آن که پر از ظلم شده باشد ، بقیة الله در زمین و انتقام گیرنده از دشمنان خدا.

إِنّی أَمانُ لِأَهْلِ الْاَرْضِ کَمَا اَنَّ النُّجُومَ اَمانُ لِأَهْلِ السَّماءِ .

همانا من امان براى اهل زمین هستم همان گونه که ستارگان امان براى اهل آسمانند.

بی یُدْفَعُ الُله عَزَّوَجَلَّ الْبَلاءَ عَنْ أَهْلی وَ شیعَتی .

به وسیله من خداوند عزوجل بلاء را از خاندان و شیعیان من دفع مى کند.

وَجْهَ الْاِنتِفاعِ بی فی غَیْبَتی ، فَکَا لْاِنْتِفاعِ بِالشَّمْسِ اِذا غَیَّبَها عَنِِ الاْبَصْارِ السَّحابِ.

چگونگى بهره بردن از من در دوران غیبتم ، همانند بهره بردن از خورشید است در هنگامى که ابرها آن را از دیدگان پوشانده اند.

أَنَا حُجَّةُ الِله عَلی عِبادِهِ وَ بَقِیَةُ الِله فی اَرْضِهِ ، أَنَا الَّذی اَمْلَأ الْاَرْضَ قِسْطا وَ عَدْلاً کَما مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جُوْراً.

من حجت خدا در میان بندگان و تنها بازمانده در روى زمین هستم، من هستم او که زمین را پر از عدل و داد مى کند پس از آن که پر از ظلم و ستم شده باشد.

أَنَا القائِمُ مِنْ آلِ مُحَّمدٍ صلّى الله علیه وَ آله وَ سّلم أَنَا الَّْذی اَخْرَجَ فی آخِرِ الزَّمانِ بِهذَا السَّیفِ فَأَمْلأ الْاَرضِ عَدْلًا وَ قِسْطَاً کَما مُلِئَتْ جُوْراً وَ ظُلْماً .

منم قائم آل محمدصلى الله علیه و آله و سلم که در آخر الزمان با همین شمشیر  ، قیام مى کنم و زمین را پر از عدل و داد مى نمایم بعد از آن که پر از ظلم و جور شده باشد.

 

*************************

علل غیبت امام زمان (عج):


علت و فلسفه واقعى غیبت حضرت ولى عصر عجل اللّه تعالى فرجه الشریف یکى از رازهاى الهى است، جز خداوند و پیشوایان معصوم- علیهم السلام - کسى نسبت به آن اطلاع کافى و کامل ندارد.
با این حال طبق بیان معصومین- علیهم السلام - راز اصلى غیبت آن حضرت عبارت است از:

1ـ فراهم نبودن شرایط ظهور، براى تحقق بخشیدن به آرمانى بزرگ (گسترش عدل و قسط جهانى و به اهتزاز در آوردن پرچم توحید در تمام کره خاکى). این آرمان بزرگ نیاز به گذشت زمان و شکوفایى عقل و دانش بشر و آمادگى روحى بشریت دارد، تا جهان به استقبال آن امام عدل و آزادى رود. طبیعى است اگر آن حضرت پیش از فراهم شدن مقدمات در میان مردم ظاهر شود، سرنوشتى مانند دیگر امامان (شهادت) یافته و قبل از تحقق آن آرمان بزرگ دیده از جهان برخواهد بست.

2ـ محفوظ ماندن از شرّ جباران و ستمگران است.

3ـ در بعضى از روایات حکمتهاى دیگرى از جمله آزمایش مردم و اندازه پایبندى و پایدارى آنان به دین و ولایت بیان شده است. غیبت آن حضرت سبب مى شود تا نفاق پنهان عدّه اى آشکار شود ایمان حقیقى محبّان و شیعیان واقعى امام- علیه السلام - از افراد ناخالص و سست ایمان جدا و پاک شود و در یک جمله مؤمن از منافق معلوم گردد.

**********************

دوران زندگی امام زمان (عج)

دوران زندگی امام زمان(عج) به چهار دوره تقسیم می شود:

1 ـ از تولد تا غیبت: حضرت مهدی(عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری علیه السلام به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.

2 ـ غیبت صغری: پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در سال 260 ق دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 ق ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می پرداختند.

غیبت کوتاه مدت یا غیبت صغری
مدت غیبت صغری بیش از هفتاد سال بطول نینجامید   از سال 260ق تا سال 329ق که در این مدت نایبان خاص ، به محضر حضرت مهدی ( ع ) می رسیدند ، و پاسخ نامه ها سؤالات را به مردم می رساندند . نایبان خاص که افتخار رسیدن به محضر امام ع را داشته اند ، چهار تن می باشند که به " نواب خاص " یا " نایبان ویژه " معروفند . نخستین نایب خاص مهدی ( ع ) عثمان بن سعید اسدی است . که ظاهرا بعد از سال 260 هجری وفات کرد ، و در بغداد به خاک سپرده شد . عثمان بن سعید از یاران و شاگردان مورد اعتماد امام دهم و امام یازدهم بود و خود در زیر سایه امامت پرورش یافته بود . محمد بن عثمان : دومین سفیر و نایب امام ع   محمد بن عثمان بن سعید فرزند عثمان بن سعید است که در سال 305هجری وفات کرد و در بغداد بخاک سپرده شد .نیابت و سفارت محمد بن سعید نزدیک چهل سال بطول انجامید . حسین بن روح نوبختی : سومین سفیر ، حسین بن روح نوبختی بود که در سال 326هجری فوت کرد . علی بن محمد سمری : چهارمین سفیر و نایب امام حجه بن الحسن ( ع ) است که در سال 329هجری قمری در گذشت و در بغداد دفن شد .

3 ـ دوره غیبت کبری: این دوران از سال 329 ق شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.

4 ـ دوره حکومت: پس از ظهور، امام زمان(عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.

************************

قضیه سرداب غیبت


معتضد (شانزدهمین خلیفه عباسی) عده‌ای از سربازان خود را از بغداد به سامرا فرستاد تا به طور ناگهانى، در فرصتی مناسب در حالی که اطراف خانه امام عسکری(ع) را به محاصره در می‌آورند به داخل منزل یورش ببرند و اگر حضرت مهدی(ع) را در آنجا یافتند دستگیر نمایند.

وقتی سربازان خلیفه وارد حیاط خانه امام عسکری(ع) شدند و بخش‌های مختلف خانه را مورد بررسی قرار دادند به در سرداب منزل رسیدند، از صدای تلاوت قرآن که به گوش می‌رسید متوجه شدند که امام مهدی(ع) در سرداب مشغول تلاوت قرآن هستند. با مشاهده این کار آنجا را به طور کامل به محاصره خود درآوردند و در پشت در سرداب منتظر ماندند تا موقع خارج شدن آن حضرت او را دستگیر نمایند.

مدتی بعد امام(ع) در جلو چشم سربازان خلیفه از سرداب بیرون آمدند و آنجا را ترک کردند بدون اینکه حتی یک نفر از سربازان جرئت پیدا کنند تا کاری انجام دهند.

وقتی که امام(ع) کاملاً از دید سربازان دور شدند فرماندة نیروهای خلیفة عباسی به نیروهای خود دستور داد تا وارد سرداب شوند و امام(ع) را دستگیر نمایند. سربازها به او گفتند: مگر ندیدید که او از سرداب خارج شد و از مقابل شما عبور کرد و از خانه خارج شد؟ به محض شنیدن این خبر فرماندة دژخیمان عباسی در حالی که بسیار آشفته و نگران شده بود گفت: من کسی را ندیدم اگر شما او را دیدید چرا دستگیرش نکردید؟ آنها در پاسخ گفتند: ما گمان می‌کردیم که خود شما او را می‌بینید و لزومی نمی‌بینید که او را دستگیر کنیم در نتیجه ما هم هیچ‌گونه عکس‌العملی نشان ندادیم.

از این تاریخ به بعد سرداب امام حسن عسکری(ع) به سرداب غیبت مشهور شد. این در حالی بود که سال‌ها پیش از آن؛ یعنی در سال 260ق به دنبال شهادت حضرت عسکری(ع) دوران غیبت صغرا شروع شده بود.

*******************{وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ )سوره  الانبیاء آیه105
و ما در زبور پس از تورات نوشته ایم که این زمین را بندگان صالح من به میراث خواهند برد }

در خصوص تفسیر این آیه روایات بسیار زیادى از طرق شیعه و اهل تسنن در مورد مهدى ( علیه السلام ) از پیامبر گرامى اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) و همچنین از ائمه اهلبیت (علیهمالسلام ) نقل شده ،که همه آنها دلالت بر این دارد سرانجام حکومت جهان به دست صالحان خواهد افتاد، و مردى از خاندان پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) قیام مى کند و زمین را پر از عدل و داد مى سازد آنچنان که از ظلم و جور پر شده باشد. از جمله این حدیث معروف است که در اکثر منابع اسلامى از پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) نقل شده : { لو لم یبق من الدنیا الا یوم ، لطول الله ذلک الیوم ، حتى یبعث رجلا (صالحا) من اهلبیتى یملا الارض ‍ عدلا و قسطا کما ملئت ظلما و جورا: ((اگر از عمر جهان جز یک روز نماند، خداوند آن روز را آنقدر طولانى مى کند تا مرد صالحى را از خاندان من برانگیزد که صفحه زمین را پر از عدل و داد کند همانگونه که از ظلم و جور پر شده است }.

این حدیث با همین تعبیر یا مختصر تفاوتى در بسیارى از کتب شیعه و اهل سنت آمده است .

********************************

 

مسئولیت مهم امام حسن عسکری در معرفی و تبیین مهدویت :


 • آماده‌سازی شیعیان برای اعلام خبر ولادت مهدی موعود :

یکی از این اقدامات دادن خبر ولادت قریب‌الوقوع حضرت به یاران و نزدیکانش بود. به عنوان نمونه در جلد ۳ کتاب «اثبات الهداه» آمده است که؛ «محمد بن عبد الجبار، از امام حسن عسکری پرسید که امام بعد از شما کیست؟ پاسخ داد: امام و حجت خدا بعد از من پسر من است که نام وکنیه‌اش با نام و کنیه رسول خدا یکی است. وی آخرین خلیفه و حجت خداست. پسر عبدالجبار پرسید: مادر او کیست؟ امام فرمود: مادر وی از نوادگان قیصر روم است. آگاه باشید که او به زودی متولد می‌شود و پس از یک غیبت طولانی ظهور خواهد کرد .

 • معرفی امام زمان برای اصحاب خود برای اینکه قابلیت‌های الهی مهدی (عج) برای اصحاب آشکار شوند و بعد از امام حسن در امامت او تردید نکنند :به عنوان مثال در جلد ۲ کمال‌الدین آمده است: «سعد بن عبدالله قمی، همراه با احمد بن اسحاق، نزد امام حسن عسگری رفتند، ایشان که هدایای شیعیان قم را نیز همراه داشتند، پسر بچه‌ای را نزد امام یافتند، که از تک تک هدایایی که شیعیان فرستاده بودند و فرستنده آنها خبر داد و نیز به مشکلات و پرسش های دشوار سعد بن عبدالله پاسخ داد»
  وی افزود: همچنین در صفحه ۳۸۴ این کتاب آمده است که؛ احمد بن اسحاق، هنگامی که امام عسگری (ع) حضرت مهدی (ع) را که کودکی سه ساله بود به وی نشان داد، درخواست کرد تا با بیان علامت و نشانه پیرامون امامت مهدی (ع) موجب اطمینان خاطر وی را فراهم کند. احمد بن اسحاق می‌گوید، به ناگاه آن کودک خردسال با زبان عربی فصیح فرمود: «أنا بقیة الله فی أرضه و المنتقم من أعدانه فلا نطلب أثراً بعد عین یا احمد بن اسحاق>

 

 • آماده‌سازی مردم برای مواجه شدن با پدیده غیبت : امام حسن (ع)بارها عنوان کرده بود که دوران غیبت بسیار طولانی است و این طولانی بودن باعث می‌شود، بسیاری از افرادی که ایمان ضعیفی دارند، اعتقادشان سست شود. همچنین فرموده است؛ هر از گاهی عده‌ای سودجو یا نادان برای ظهور و به پایان رسیدن دوران غیبت، وقت معین می‌کنند، اما تمام آنان که به تعیین وقت می‌پردازند ، دروغگویانی بیش نیستند و ظهور حضرت را جز خدا کسی نمی‌داند. •         *****************************


 


 
برگزاری کارگاه آموزشی در نهضت سوادآموزی درمیان - علیرضا عشقی
ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/٢/٢٩   کلمات کلیدی:

زمان : چهارشنبه٨٩/٢/٢٢، ساعت ٩صبح

 

مکان : سالن اجتماعات اداره نهضت سوادآموزی شهرستان درمیان

 

حاضرین :

رئیس ، مسئول آموزش ، راهنمایان تعلیماتی و کلیه آموزشیاران

 

فعالیت های انجام گرفته در کارگاه :

 • عرض تسلیت ایّام شهادت حضرت فاطمه (س )بوسیله جناب آقای خسروی رئیس اداره و ایراد سخنرانی در زمینه سیاست های آموزشی در سال جدید و درخواست از کلیه آموزشیاران و همکاران جهت عمل به منویّات مقام عظمای ولایت حضرت آیت ا... خامنه ای (مدظلّه العالی ) با همّت و تلاش مضاعف
 • تقدیر و تشکّر جناب آقای عشقی مسئول آموزش از راهنمایان تعلیماتی و آموزشیاران سخت کوش که در جهت کلاسگذاری تلاش و کوشش نموده اند و بیان توضیحات مستند در زمینه تکمیل پرونده های آموزشی ، رفع نقایص پرونده های سال گذشته ، درخواست برگزاری جلسات شورای پشتیبانی روستاها و کمک گرفتن از آنها برای جذب و نگهداری سوادآموزان ،دقت نظر راهنمایان در بازدیدها و توجه به جزئیّات ، پیگیری وضعیت غیبت سوادآموزان ، ترویج فرهنگ نماز توسط آموزشیاران با استفاده از ابزارهای تشویقی وپیگیری بوسیله راهنمایان و ...
 • ایراد نظرات و پیشنهادات از سوی حاضرین در جلسه (راهنمایان و آموزشیاران ) و پاسخ گویی از ناحیه رئیس و مسئول آموزش اداره

 


 
برگزاری جلسه شورای برنامه ریزی نهضت سوادآموزی استان
ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/٢/٢٦   کلمات کلیدی:

زمان : شنبه 89/2/25 ، ساعت 7:45 صبح

 

مکان : اتاق کنفرانس اداره کل نهضت سوادآموزی

 

حاضرین :

حجت الاسلام نبئی مدیرکل نهضت سوادآموزی ، معاونین و کارشناسان ستادی

 

 

مصوّبات جلسه :

 1. برنامه ریزی جهت انجام دقیق و به موقع وظایف محوّله و بروزرسانی کارها
 2. انعکاس اخبار و اطلاعات فعالیت های انجام شده ؛ در وبلاگ اداره کل ، روزنامه ها و صدا و سیما
 3. تهیه بروشور و نمودارهای تبلیغاتی از فعالیت های انجام شده در سال های اخیر و مقایسه آن با سنوات قبل
 4. برنامه ریزی جهت تدوین برنامه 5 ساله آتی و افق آینده نهضت سوادآموزی
 5. برنامه ریزی جهت استفاده از ظرفیت ها و توانمندیهای دستگاههای استان در پیشبرد اهداف سوادآموزی
 6. هماهنگی و همکاری کلیه واحدهای ستادی استان جهت تحقّق منویّات مقام معظّم رهبری (مدظله العالی)در سال جدید { همّت مضاعف ؛ کار مضاعف }

 
سروده امام خمینی (ره) و جوابیه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳۸٩/٢/٢۳   کلمات کلیدی:

 

سروده امام خمینی (ره)

من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم
چشم بیمار تو را دیدم و بیمار شدم


فارغ از خودشدم و کوس «انا الحق» بزدم
همچو منصور خریدار سردار شدم


غم دلدار فکنده است به جانم شرری
که به جان آمدم و شهره بازار شدم


درمیخانه گشایید به رویم شب و روز
که من از مسجد و از مدرسه بیزار شدم


جامه زهد و ریا کندم و بر تن کردم
خرقه پیر خراباتی و هشیار شدم


واعظ شهر که از پند خود آزارم داد
از دم رند می آلوده مددکار شدم


بگذارید که از میکده یادی بکنم
من که با دست بت میکده بیدار شدم


 

و جواب معشوق { مقام معظّم رهبری (مدظله العالی ) }تو که خود خال لبی از چه گرفتار شدی
تو طبیب همه ای از چه تو بیمار شدی


تو که فارق شده بودی ز همه کان و مکان
دار منصور بریدی همه تن دار شدی


عشق معشوق و غم دوست بزد بر تو شرر
ای که در قول و عمل شهره بازار شدی


مسجد و مدرسه را روح و روان بخشیدی
وه که بر مسجدیان نقطه پرگار شدی


خرقه پیر خراباتی ما سیره توست
امت از گفته در بار تو هشیار شدی


واعظ شهر همه عمر بزد لاف منی
 دم عیسی مسیح از تو پدیدار شدی


یادی از ما بنما ای شده آسوده ز غم
ببریدی ز همه خلق و به حق یار شدی 
برگزاری جلسات هفتگی زیارت عاشورا و تفسیر قرآن کریم
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٩/٢/٢٢   کلمات کلیدی:

{برگزاری مراسم روح بخش زیارت عاشورا و تفسیر قرآن کریم}

 

مکان :

سالن اجتماعات اداره کل نهضت سوادآموزی استان

( بیرجند - خ معلم -بین معلم 17 و 19)

 

زمان :

هر هفته پنج شنبه ساعت 6:30 صبح

 

مفسّر قرآن :

حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای نبئی

( مدیر کل محترم نهضت و دبیر ستاد اقامه نماز استان )

 

************************

جلسات تفسیر قرآن کریم از اسفند ماه 88 شروع شده و در این جلسات حجت الاسلام نبئی به بیان تفسیر مختصری از سوره های کوثر و حجرات و همچنین واژه (سلام) پرداختند.

همچنین با اشاره به ضرورت وجود 2 بعد عقلانیت و معنویت برای رسیدن به سعادت در انسان ؛ از قرآن به عنوان کتاب جامع عقلانیت و معنویت یاد کرد . و در خصوص اهمّیّت و نقش قرآن در زندگی انسان ها ، و به عنوان سروش آسمانی و نسخه شفابخش بشر ، مطالبی بیان کردند.


 
12 ماه و 12 همت مضاعف - ابوالحسن نبئی مدیر کل نهضت سوادآموزی
ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/٢/۱٩   کلمات کلیدی:

 

12ماه و 12 همت مضاعف

یا مقلب القلوب والابصار                    یا مدبر اللیل و النهار   

یا محول الحول والاحوال               حوّل حالنا الی احسن الحال  

 برآمد باد صبح و بوی نوروز              به  کام دوستان و بخت پیروز

مبارک بادت این سال وهمه سال       مبارک بادت این روز وهمه روز

همکاران محترم شاغل در ادارات نهضت سوادآموزی ، آموزشیاران گرامی

با سلام و دعای خیر

به مناسبت فرا رسیدن نوروزجشن بازگشت به زندگی ،جشن آفرینش وجشن تجلی عناصر فرهنگ مدنی  وضمن تشکّرفراوان از تمام دست اندرکاران امر سوادآموزی و علی الخصوص آموزشیاران سخت کوش لازم دانستم با الهام از قرآن کریم (وذکّر فانّ الذّکری تنفع المؤمنین )؛و موعظه کن که موعظه به مؤمنین سود می‌رساند ؛(سوره ذاریات، آیه 55) چند نکته را که سیمایی از امر به معروف است بیان کنم :

همت مضاعف ، کار مضاعف

همت که به اراده و عزم از آن تعبیر می‌شود وقتی مضاعف باشد و چندین برابر گردد، کاری کارستان رقم خواهد زد و انسان را به جایگاهی رفیع خواهد رساند.

همت بلنددار که مردان روزگار / از همت بلند به جایی رسیده‌اند

در این نوشتار به طور مختصر دوازده  مورد که شاید در هیاهوی مسائل مختلف چندان به آنها توجه نشود، به مصداق دوازده ماه سال 89 از نیازمندی به همت مضاعف و در پی آن کار مضاعف برای به سرانجام رساندن اراده محکم و مضاعف ذکر می‌گردد، به امید آنکه مورد توجه همگان واقع شود و نهادهای مسئول و اقشار مختلف هموطنان عزیزمان به آن‌ها فکر کنند و نسبت به اجرای این موارد  اهتمام ورزند. ضمن آنکه موارد بسیار زیادی هم به جز آنچه تقدیم می‌شود شایسته توجه بوده و انتهای این فهرست هم باز است...

1 ـ همت مضاعف در ترک تهمت

متأسفانه یکی از گناهان رایج در جامعه امروزمان و با تأسفی عمیق حتی در بین به ظاهر متدینین، ایراد تهمت به یکدیگر است. این گناه علاوه بر آن که به تنهایی انسان را مستوجب ابتلا به عذاب الهی می‌کند، رفاقتی عجیب با دروغ و غیبت هم دارد. وقتی به فردی تهمتی وارد می‌ شود هم نسبت دروغی به وی داده شده و هم او را به آنچه از آن کراهت دارد یاد کرده‌اند. امام صادق علیه‌السلام در جلد دوم کتاب شریف اصول کافی فرموده‌اند: هرگاه کسی برادر مؤمن خود را متهم کند (به وی تهمت بزند) ایمان از قلب او می‌رود همانطور که نمک در آب حل می‌شود! شایسته است در سال 89 همت مضاعف همه ما بر دوری از این گناه قرار گیرد.

2 ـ همت مضاعف در ترک غیبت


بیان صریح خداوند متعال در سوره مبارکه حجرات در مذمت غیبت و همردیف دانستن کراهت ارتکاب این گناه با خوردن گوشت برادر مرده و توصیه مشهور حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله به جناب اباذر مبنی بر پرهیز از غیبت کردن و بالاتر دانستن شدت این گناه از ارتباط نامشروع مؤید نیاز بسیار زیاد همه ما به دوری از این گناه زشت و بکار بستن همتی مضاعف در ترک آن است.


3 ـ همت مضاعف در ترک دروغ


امام حسن عسکری علیه السلام در حدیثی
فرمودهاند: همه خبائث و زشتی‌ها و گناهان را در خانه‌ای قرار داده‌اند و کلید ورود به این خانه دروغ است.
پرواضح است که چه همت مضاعفی در ترک دروغ باید داشت و چه سعادتی در پی این همت مضاعف در دوری از گناهان نهفته است. امروز دروغ در جامعه ما فزونی یافته و حتی اعتراض برخی از مراجع معظم را هم به دنبال داشته است. ای کاش سال 89 سال همت مضاعف همه ایرانیان در ترک دروغ باشد. در این بین فرقی هم در ترک دروغ کوچک و بزرگ نیست. همانطور که امام سجاد علیه السلام فرموده‌اند: از دروغ بپرهیزید، چه کوچک باشد و چه بزرگ، چه جدی باشد و چه شوخی، زیرا دروغ کوچک انسان را شجاع می‌کند تا از گفتن دروغ بزرگ نترسد
!
4 ـ همت مضاعف در ترک سیگار و قلیان و اهتمام به برنامه جامع کنترل دخانیات

از نگرانی بسیار زیاد مصرف مواد مخدر و لزوم مبارزه بی‌امان با این مشکل بزرگ که بگذریم، متأسفانه در جامعه امروزی سیگار و قلیان قبح خود را نسبتاً از دست داده‌اند. چه بسیار جوانانی که سیگاری بر لب دارند و چه بسیار افرادی که قلیان را به اشتباه کم ضرر دانسته و جزء ثابت تفریحات خود می‌دانند.
صرف نظر از آنکه چه هزینه بالایی به مردم در قبال مصرف سیگار از بعد مادی وارد می‌شود لازم است در سال 89 برای دستیابی به سلامتی و تندرستی همت مضاعفی در ترک سیگار و قلیان از سوی همگان به کار گرفته شود. از دستور صریح قرآن کریم مبنی بر لزوم دوری از به هلاکت افتادن به دست خویش و فتوای برخی مراجع نظیر آیت الله مکارم شیرازی در حرمت استعمال سیگار گرفته تا ضررهای فراوان مصرف سیگار و قلیان به واسطه ابتلا به انواع بیماری ها از جمله سرطان‌های مهلک نیاز به همتی مضاعف در ترک مصرف این مار خوش خط و خال را روشن می‌سازد.

 5 ـ همت مضاعف در ارشاد اسلامی

ارشاد اسلامی عبارتی است که با دیدن آن بلافاصله به یاد گشت ارشاد نیروی انتظامی یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌افتیم. حال آنکه ارشاد اسلامی وظیفه‌ای همگانی است که باید همه افراد جامعه به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و البته در این بین نقش مسئولین و مدیران فرهنگی مملکت حساس‌تر است. ارشاد اسلامی و دعوت به رشد تنها به زبان کارساز نیست و امام صادق علیه السلام هم به نقل بحار الانوار همین مسئله را گوشزد فرموده‌اند که: مردم را به غیر از زبان خودتان به راه خیر دعوت کنید، لکن سعی کنید از شما راستی و پرهیزکاری و تقوا ببینند.
 یکی از جنبه‌های مهم ارشاد اسلامی اهتمام به مسئله حجاب است. ضمن تأکید بر جایگاه ارزشمند نیروی انتظامی در برخورد با هنجارشکنی‌ها به نظر می‌رسد باید برای تبلیغ مناسب حجاب همتی مضاعف در بکارگیری روش‌های جذاب، نو و خلاقانه به خرج داد. به راستی آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان ملی جوانان با همکاری نیروی انتظامی می‎توانند این روش‌ها را طی یک همکاری بین بخشی در سال 89 به منصه ظهور برسانند؟! آیا روزی می‌رسد که سر چهارراه‌ها در کنار گشت ارشاد نیروی انتظامی با هیبت خاص خود برای برخورد با هنجارشکنی‌ها، خوش تیپ‎ترین انسان‌ها، شاخه گلی همراه با یک صفحه یادداشت مختصر به زبان ساده و جوان‌پسند ـ و نه با واژ‌ه‌‎های سخت و مناسب سایر اقشار جامعه ـ درباره فلسفه و فواید حجاب به جوانان این مرز و بوم آنهم با لبخند هدیه دهند؟ آیا روزی می‌رسد که مدیران فرهنگی این کشور ضمن تقدیر از همه تلاش های صادقانه‌شان به الگوی حسنه تبلیغ و ارشاد اسلامی یعنی رسول اکرم صلی الله علیه و آله بیشتر تمسک جویند و از عناصر شادی بخش و مفرح بیش از عناصر سفت و سخت برای تبلیغ دین استفاده کنند؟ در این بخش یقیناً همتی مضاعف نیاز است و باید از افراط و تفریط هم به شدت پرهیز نمود.
6 ـ همت مضاعف در اصلاح الگوی مصرف

 

هر چند سال 88 به خاطرات پیوست اما روند حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف کماکان ادامه دارد و نیازی اساسی و مهم برای کشورمان محسوب می‎شود. اصلاح الگوی مصرف به معنای بجا و درست مصرف کردن است. اگر همتی مضاعف در اصلاح الگوی مصرف سوخت، مواد غذایی، آب و پوشاک به کار گرفته شود در سال های آینده منافعی فراوان نصیب ملت و نسل آینده خواهد شد. این همت مضاعف باید ابتدا در بین مسئولین و مدیران دولت و قوای کشور مشاهده شود و به دنبال آن به بدنه جامعه سرایت کند.
7 ـ همت مضاعف در توجه به آراستگی و نظافت

اسلام دین آراستگی و به مصداق النظافة من الایمان، دین نظافت و پاکیزگی و خاتم پیامبران حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله هم اسوه و الگوی تمام عیار آراستگی و نظافت و سیره و روش زندگی ایشان سرلوحه زندگی هر مسلمان است. متأسفانه یکی از مسائل مهمی که در جامعه ما مورد غفلت واقع شده، موضوع آراستگی و  نظافت در بین مسلمانان است. در این بین اگر فردی مسئولیت تبلیغ دین را هم بعهده داشته باشد نظافت و آراستگی ظاهر وی بیشتر مورد توجه و انتظار دیگران خواهد بود.
 توصیه فراوان پیامبر اسلام و امامان معصوم سلام الله علیهم در حفظ آراستگی ظاهر از مو و پوست صورت گرفته تا توجه به بهداشت دهان و دندان و ناخن و استعمال بوی خوش مؤید اهتمام ویژه اسلام به موضوع نظافت و آراستگی است. شایسته است در سال 89 همت مضاعف همه مسلمانان و هموطنان عزیزمان بر حفظ آراستگی و نظافت به خصوص در انجام مراسم و مناسک مذهبی نظیر حضور در مساجد قرار گیرد.
8 ـ همت مضاعف در اهتمام به ورزش همگانی

در دیدار اخیر رئیس جمهوری با مراجع معظم یکی از موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفت مسئله ورزش بود. آیت الله مکارم شیرازی خطاب به آقای دکتر احمدی‎‌نژاد از لزوم توجه به ورزش همگانی سخن گفتند، رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی اول فروردین 89 همت مضاعف در توجه به ورزش همگانی را ضروری دانستند و از قدیم هم شنیده‌ایم که عقل سالم در بدن سالم!
شایسته است در سال 89 توجه به ورزش همگانی با همتی مضاعف همراه شود و شهرداری‌ها، سازمان تربیت بدنی‌، فدراسیون ورزش‌های همگانی، سازمان ملی جوانان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حوزه‌های علمیه، مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، نمایندگان مردم در خانه ملت و سایر نهادهای ذیربط در حرکتی هماهنگ و با همکاری بین‌بخشی نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند. به نظر می‌رسد وقت آن رسیده تا نوک پیکان صرف بودجه‌های هنگفت در ورزش قهرمانی به سوی ورزش همگانی متمایل گردد که این مسئله به عدالت نزدیک‍‎تر است.

 

9 ـ همت مضاعف در احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی

احترام به قانون در همه ابعاد زندگی امری شایسته است. در این بین قوانین راهنمایی و رانندگی و توجه به این قوانین اهمیتی دوچندان دارد و غفلت از آن خطرات جانی هم در پی خواهد داشت. میزان بالای تصادفات و فوت هموطنان عزیزمان در جریان سفرهای درون و برون شهری مؤید نیاز به احترام ویژه و بیش از پیش به قوانین راهنمایی و رانندگی و بکارگیری همتی مضاعف در رعایت این قوانین است. امید است سال 89 که بنابر اعلام پلیس راهور ناجا آغازی کم حادثه‌تر نسبت به سال گذشته داشته تا پایان به همین نحو و حتی بهتر از آن ادامه یابد.


10 ـ همت مضاعف در ترک و مبارزه با رشوه و ربا

یکی از گناهان بزرگی که به مصداق روایات متعدد، ارتکاب آن سبب ابتلا به عذاب و آتش خواهد بود رشوه دادن و گرفتن است. متأسفانه برخی اوقات در امور روزمره مشاهده می‌کنیم از این گناه به سادگی یاد شده و حتی ارتکاب آن نشانه زرنگی افراد تلقی می‌شود، حال آنکه یقیناً رشوه دادن و گرفتن و واسطه بودن در تبادل رشوه عاقبت خیری برای طرفین رقم نخواهد زد. امیدواریم سال 89 همت مضاعف همگان در مبارزه با رشوه قوت بیشتری داشته باشد و ریشه این گناه زشت از جامعه اسلامی ما به کلی برچیده شود.
امیرالمؤمنین امام علی (ع) فرموده اند: هر کس بدون یادگیری احکام دین داد و ستد کند، در ربا فرو می رود. از سویی دیگر خداوند متعال در آیه 276 سوره مبارکه بقره می فرماید: خداوند ربا را نابود و صدقات را زیاد می کند. پیامبر اکرم (ص) هم فرموده‌اند: بیشترین چیزی که بر امتم بعد از خود می ترسم کسب حرام است.
خوب مسئله کاملاً روشن است. همه افراد جامعه که به نوعی تعاملات روزمره زیادی در زمینه های مختلف اقتصادی از فروش میوه و سبزی گرفته تا ساخت برج، صادرات و واردات انواع کالا و غیره دارند بایستی قوانین شرعی و مذهبی کسب و کار را بیاموزند تا به رباخواری دچار نشوند. باعث تأسف است که بعضی در جامعه امروزی تصور می‌کنند که اگر از راه ربا مالی بدست آورند زرنگی نموده‌اند، غافل از آنکه خداوند طبق آیه شریفه فوق آنچنان زندگیشان را تقدیر می کند که بیش از آنچه از راه حرام کسب نموده اند در مسیری که رضایت ندارند خرج کنند ، البته عذابهای اخروی آن هم که بجای خود محفوظ خواهد بود.
11 ـ همت مضاعف در اهتمام به نماز

ضمن تأکید بر نص صریح قرآن کریم و دستور خداوند مبنی بر لزوم اهتمام ویژه به نماز و نقش آن در جلوگیری از افتادن انسان به ورطه فساد و فحشاء، از میان انبوه روایات و احادیث درباره نماز به پنج روایت از حضرت علی علیه السلام در این زمینه اشاره می‌کنم. به امید آنکه سبب بکارگیری همت مضاعف همه ما در اهتمام به نماز در سال 89 گردد و بدانیم که نماز نردبان تعالی انسان و رسیدن به رستگاری مادی و معنوی است.

الف) بحارالانوار، جلد 82):    حضرت علی علیه السلام: شما را به نماز و مراقبت از آن سفارش میکنم. زیرا نماز برترین و بهترین کار و ستون دین شما است.

ب) جامع الاخبار، فصل 19 ):    امام علی علیه السلام: شیعیان من را به دو خصلت امتحان کنید. اگر دارای این دو خصلت بودند پیرو من هستند. یکی اهتمام به نماز اول وقت (محافظت کنندگان بر وقت نماز) و دیگری کمک مالی به برادران دینی خود. اگر این دو ویژگی در آنها نبود، پس از من دورند. (حضرت سه بار فرمود از من دورند.

ج) بحارالانوار، جلد 82 ):    حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام: محبوب ترین کارها نزد خداوند نماز است.

د) بحارالانوار، جلد 82 ):   امام علی علیه السلام: هنگامی که شخصی به نماز می ایستد، شیطان میآید و با حسادت به او نگاه میکند. زیرا می بیند که رحمت خدا فرد نمازگزار را فراگرفته است. (تیر شیطان به سنگ خورده است.

ه) غررالحکم ): حضرت علی علیه السلام: نماز قلعه و دژ محکمی است که نمازگزار را از حملات شیطان حفظ میکند.

12 ـ همت مضاعف در کار مضاعف

در انتهای این نوشته هم به کار و ارزش آن اشاره می‌کنم. در زندگی روزمره بارها پیش می‌آید که انسان‌ها در هر رتبه و مقامی باشند به یکدیگر کمک نموده و به یاری هم می‌شتابند. این مسئله امری بسیار مبارک و پسندیده و مورد سفارش اسلام است. اما این طیف یک سر دیگر هم دارد که امری ناشایست محسوب می‌شود و آن، گذاشتن کارهای خود بر دوش دیگران است.

                 برو کار می‎کن مگو چیست کار / که سرمایه جاودانی است کار

امید که سال 89 سال همت مضاعف برای کار مضاعف باشد و همه در هر پست و مقامی که هستیم از کار نهراسیم و آن را ارزش بدانیم.

از خداوند متعال ، سلامتی همه را خواهانم

 

ابوالحسن نبئی

                               مدیر کل نهضت سوادآموزی خراسان جنوبی